Skip to main content
circle

„Happy food, czyli człowiek jest tym, co je” - PAYBACK Lifestyle

„Człowiek nie żyje, aby jadł, ale je, aby żyć” - niby te słowa Sokratesa są oczywiste, ale często o nich zapominamy, więc tym razem w ramach programu PAYBACK Lifestyle nasz dział HR zadbał o to, abyśmy poświęcili więcej uwagi temu, co i jak jemy.

Tym razem tematem spotkania był „Happy food, czyli człowiek jest tym, co je”, poprowadziła je Katarzyna Grzywaczewska, a naszym gościem była pełna energii Anna Zbyszewska-Hryniewicz, CEO w Cook Story Online.

🥕 Podczas rozmowy poruszyliśmy tematy związane ze zdrowym stylem życia, nawykami żywieniowymi oraz gotowaniem, które nawet dla osób unikających kuchni jak ognia, może być całkiem fajnym czasem. Było bardzo smacznie, a Ania zainspirowała nas do wprowadzania do naszej kilku diety prostych tricków, dzięki którym np. nawet zwykła kanapka przekąszona w biurze może być pyszną i zdrową przekąską, dającą energię na resztę dnia.

PAYBACK Lifestyle to cykliczny, coroczny programem well-beingowy. W jego ramach organizujemy szkolenia, badania lekarskie, inspirujące spotkania, wyzwania sportowe i regularny dopływ zdrowych poczęstunków.

Najnowsze aktualności

PAYBACK otwiera worek prezentów! Trwa wielka świąteczna akcja Programu PAYBACK… Czytaj więcej
Rafał Grędziszewski dołącza do PAYBACK Polska PAYBACK Polska jeszcze mocniej stawia na rozszerzanie… Czytaj więcej
Więcej niż moda?! Polacy polubili „zero waste” Przyspieszające zmiany klimatu, galopujące ceny i… Czytaj więcej
scroll-to-top