Skip to main content
circle

57% Polaków obchodzi walentynki

J Jak Polacy postrzegają święto zakochanych i jak planują je spędzić sprawdziła firma PAYBACK w ramach najnowszego badania PAYBACK Opinion Poll.

Walentynki dzielą Polaków

Walentynki są jednym z najpopularniejszych świąt, jednak, co może być zaskoczeniem 43% Polaków nie planuje go w tym roku obchodzić. Wśród najczęściej wskazywanych powodów dominowały: bycie singlem (31%) oraz fakt, że w opinii respondentów uczucia powinno się okazywać cały rok, a nie tylko od święta (27%). Wielu osobom przeszkadza również atmosfera święta pełna kiczu, panująca wokół tego dnia (17%).

Grupę obchodzących święto zakochanych, która stanowi nieco ponad połowę społeczeństwa, zapytano o to, z kim i w jaki sposób spędzą ten dzień. Zdecydowana większość respondentów zadeklarowała, że będzie świętować ze swoimi partnerami/partnerkami (19%), narzeczonymi (14%) i małżonkami (54). Pozostałe osoby będą obchodzić Walentynki z rodziną (7%) i przyjaciółmi (6%).

Największa grupa celebrujących walentynki planuje spędzić w domu, ale nie ma jeszcze konkretnych planów (14%). Dużą popularnością cieszą się również tradycyjnie wyjścia do restauracji (10%), chociaż również niemała grupa planuje w tym roku spróbować własnych sił w kuchni, przygotowując romantyczny obiad lub kolację (6%). 13% respondentów stwierdziło, że nie ma jeszcze planów lub wprost przyznaje się, że zamierza podjąć decyzje spontanicznie 14 lutego.

Prezenty walentynkowe

Zdecydowana większość (75%) respondentów badania PAYBACK Opinion Poll obchodzących Walentynki, planuje wręczyć swojej drugiej połówce prezent. Badani najczęściej na ten cel planują przeznaczyć od 51 do 150 złotych (47%). Wśród wymienianych prezentów dominują trzy kategorie produktów – perfumy (7%), kwiaty (6%) oraz słodycze (5%).

Zdarza się, że to, co dostajemy w ramach prezentu, nie pokrywa się z naszymi oczekiwaniami. Jak jest w przypadku walentynek? W odpowiedzi na pytanie „Jaki jest Pana/i wymarzony prezent walentynkowy?” Polacy najczęściej wskazywali na: perfumy (11%), biżuterię (7%), kwiaty (7%), bilety np. do teatru czy na koncert (6%) i własnoręcznie wykonany prezent (4%).

Do randek podchodzimy z pewnością

Jak wynika z badania, Polacy podchodzą do walentynkowych randek z dużą pewnością siebie. Zaledwie 11 % respondentów odpowiedziało twierdząco na pytanie o to, czy odczuwają stres przed tego typu spotkaniem.

Jak wskazują wyniki badania PAYBACK, walentynki to również czas, kiedy dużo uwagi poświęcamy swojemu wyglądowi, do którego większą wagę przywiązuje ponad 40% respondentów. 17% Polaków stara się zrobić wszystko, żeby spodobać się bliskiej osobie w tym dniu.

Najnowsze aktualności

Portfel kart PAYBACK
Portfel PAYBACK. Wszystkie karty w jednym miejscu PAYBACK Polska poszerza zakres funkcjonalności… Czytaj więcej
Ponad 2 miliardy punktów PAYBACK czeka na wymianę Do końca lutego będzie trwała kolejna edycja akcji… Czytaj więcej
scroll-to-top